Trylogia Grisza – Leigh Bardugo, czyli magiczna sobota z Aliną i Malem.


Witam wszystkich tych, którzy tak jak ja, sobotę spędzają z dobrą książką i pysznym ciachem. Ponieważ wciąż jestem lekko przeziębiona, postanowiłam, że dzisiejszy wieczór spędzę recenzując Wam kolejną bardzo dobrą książkę. A właściwie trzy! 🙂

Otóż dziś na tapecie mamy „Trylogię Grisza”, w której skład wchodzą trzy bardzo dobre książki fantasy: „Cień i kość”, „Szturm i Grom” oraz „Ruina i rewolta”.

Po powieści „Szóstką Wron”  Leigh Bardugo, którą niedawno Wam opisywałam, musiałam sięgnąć po jej kolejne książki! Miło było powrócić do Ravki, świata mistycznych zwierząt, niesamowitych mocy, przepychu Małego Pałacu oraz przygody rozgrywającej się wśród krainy, która swoim wyglądem przypominała dzikie syberyjskie tereny.

Nazwy z Trylogii Grisza, które mnie poruszyły

To, o czym czasami zapominamy, czytając wybraną powieść, to przedmowy, noty od tłumaczy i podziękowania zawarte w książce. Ja osobiście uwielbiam te wątki, ponieważ potrafią one rzucić wiele światła na proces powstawania książki. Podobnie było i w tym wypadku.

Nota od tłumacza zawierała wiele ciekawych informacji odnośnie nazewnictwa użytego w książce, które w wielu wypadkach zaczerpnięte było z j.rosyjskiego, a także krajów skandynawskich. Dzięki temu, rozpoczynając historię Aliny i Mala, od razu ma się przed oczami ciepłe kufajki, czapki z futra oraz śniegowy i surowy klimat tundry syberyjskiej.

Pisownia niektórych imion i nazw miejscowości może w końcu całkowicie zmienić nasze postrzeganie bohaterów i fabuły. Ravka brzmi w końcu dużo bardziej egzotycznie niż spolszczona wersja – Rawka. A męskie nazwisko Aliny – Starkov – uzmysławia nam jej niskie pochodzenie i ciężkie dzieciństwo. Jakżeby inaczej brzmiało, gdyby nasza główna bohaterka nazywała się Stakova lub Starkóvna (jak jakaś szlachcianka).

Fabuła książki

Fabuła, podobnie jak w Szóstce wron, jest wielowątkowa i wielowymiarowa. Nasi bohaterowie wciąż podróżują: w jednej części maszerują wraz z wojskiem do Fałdy Cienia, by następnie nieoczekiwanie przenieść się do pełnego przepychu miejsca nauki Griszów, zwanego Małym Pałacem. W kolejnej części zostajemy rzuceni na pokład statku wraz z jego urokami i znojami. Nie ma miejsce na nudę, ponieważ z każdą kartką poznajemy miejsca, które straszą i zachwycają, są pełne magicznych stworów lub przepełnione gwarem ludzi. A każde z nich to kolejny skrawek mapy, który możemy odkryć 🙂

Sama historia również wciąga od 1 strony. Wielowymiarowość postaci pozwala na to, by czasami być po ich stronie, a czasami szczerze ich nie lubić. Każdy z bohaterów ma swoje wady i zalety. To my oceniamy ich postępowanie i to, czy należy im się wyrozumiałość czy nie.

Niezwykle podoba mi się także nawiązanie do kultury, które wciąż obecne jest w powieściach. Bajki opowiadane przez miejscowych chłopów okazują się prawdą, społeczeństwo jest podzielone na wieśniaków oraz elitarną grupę magów, zwanych Griszami, którzy często nadużywają swojego statusu. Nic do końca nie jest czarne albo białe.

Trylogia Grisza przybliżona okładka

Bohaterowie Trylogii Grisza

Główną bohaterką książki i zarazem narratorką opowieści jest Alina Starkov, sierota wychowana w czymś na kształt domu dziecka wraz ze swoim najlepszym przyjacielem Malem. Razem dorastają i uczą się, by służyć królowi. Alina jednak wciąż pozostaje chudą i myszowatą dziewczyną, natomiast Mal, z grubego chłopca z sierocińca, zamienia się w przystojnego tropiciela, który nie tylko jest zabójczo przystojny ale także bardzo utalentowany. Ona dostrzega w nim potencjał, on traktuje ją jak młodszą siostrę. I pewnie byłoby tak do końca ich dni, gdyby nie jedna sytuacja, dzięki której Alina ratuje życie swojego przyjaciela, odkrywa w sobie Griszacką moc i trafia na salony do Małego Pałacu.

I tu zaczyna się zabawa! Alina poznaje w pałacu najsilniejszego Griszę w kraju – mrocznego i tajemniczego Darklinga. Mimo, że docelowo jest on czarnym charakterem (wiem wiem, trochę spamuje), to właśnie on budzi w wiejskiej dziewczynie kobiecość, chęć władzy oraz potężną moc – z której nawet nie zdawała sobie sprawy.

Sam Darkling w pierwszej części trylogii jest moim zdecydowanym ulubieńcem. Silny, tajemniczy i bardzo, bardzo męski! Jest postacią, która z jednej strony mówi Alinie o jej ukrytych pragnieniach, których ona sama nie umie się wyprzeć, z drugiej jest zakładnikiem chciwości i władzy, człowiekiem (lub czymś na kształt), który za wszelką cenę chce osiągnąć swój cel.

Postaci poboczne wprowadzają wiele zamieszania, ponieważ nie do końca wiemy, kto z nich jest tak na prawdę po stronie dobra a kto kieruje się własnymi motywami. Czy cudownie piękna Gienia, która potrafi manipulować wyglądem stanie się najlepszą przyjaciółką Aliny? Czy Apparat, królewski duchowny chce pomóc naszej głównej bohaterce czy raczej próbuje ją nastraszyć? Kto z Małym Pałacu pragnie szczęścia kraju, a kto władzy i przywilejów? No cóż, ode mnie się tego nie dowiecie – musicie sięgnąć po pierwszą część! 😉

Moja ocena

Ja osobiście bardzo ale to bardzo polecam Wam te książki, ponieważ każda z nichi wprowadza coś nowego do fabuły, sprawia, że wraz z bohaterami trylogii Grisza podróżujemy, śmiejemy się, boimy i kochamy! Na pewno nie pożałujecie, jeśli owe 3 książeczki znajdą się na waszej półce. Moje jedyne zastrzeżenie – okładki są straszne! 😛

Sobotnie buziaki.

K.

 

 

 

You may also like

3 komentarze

 • Ewa To Read Or Not To Read
  Luty 17, 2017 at 4:49 pm

  Trylogia w planach, ale spotkanie z autorką planuję zacząć od Szóstki wron

  Pozdrawiam
  To Read Or Not To Read

 • pudernik
  Marzec 8, 2017 at 11:46 am

  Masz taki fajny blog, czemu tak rzadko piszesz? 🙁
  Jestem tu pierwszy raz i bardzo podoba mi się Twoja estetyka! 🙂
  Od razu polubiłam na facebooku, by być na bieżąco.
  I teraz czekam na nowy post!

  • Luvbuk
   Marzec 8, 2017 at 12:08 pm

   Bardzo mi miło, że spodobał Ci się mój blog 🙂 i masz racje – zdecydowanie za rzadko mam czas pisać 🙁 dzięki za motywacje!

LEAVE A COMMENT

O mnie

Kinga Pałka

Kinga Pałka

Blog o książkach, który prowadzę, powstał z miłości do papierowych historii oraz chęci pisania przemyśleń i recenzji książkowych. Jeżeli spodoba się mój styl i to miejsce - zostań ze mną na dłużej! :) Opowiem Ci, które książki warto przeczytać, których unikać i co zrobić by czytanie było jeszcze cudowniejsze!

Fanpage